Elfogadták a szakiskolák megszüntetését

Infostart
2007. március 1. 15:56
A koalíciós frakciók 34 igen és az ellenzékiek 32 nem szavazatával elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a budapesti szakoktatás átalakításáról szóló javaslatot. A döntés 19 szakiskola jogutóddal történő megszüntetéséről, azaz másik iskolába történő beolvasztásáról szól.

A hosszú vitában az ellenzék a szakmai érvek hangoztatása után József Attila idézetekkel, és a képviselői eskü felidézésével próbálták rábírni a koalíciós frakciókat, hogy halasszák el a javaslat elfogadását.

A koalíció részéről erre úgy feleltek, hogy az ellenzék nem meri vállalni a felelősséget az ügyben, és Pató Pálként halasztgatná a döntést. A vita végén a Fidesz, a KDNP és az MDF városatyái fenntartották a véleményüket, hogy az átalakítás elkapkodott és nincs alátámasztva a szükséges hatástanulmányokkal.

Koalíciós részről sem változott az a meggyőződés, hogy az átalakításra az üres férőhelyek és a piaci igények változása miatt szükség van.

19 szakiskolát olvasztanak be

Az előterjesztés egyébként 19 szakiskola jogutóddal történő megszüntetéséről, azaz másik iskolába történő beolvasztásáról szól. Az elmúlt napok módosításai során több szakiskola egy év haladékot kapott a költözésre.

Az összevonásokat az előterjesztő azzal indokolta, hogy a fővárosi oktatási hálózatban jelenleg 13-16 ezer üres férőhely található, amelyek fenntartása kidobott pénz. Az összevonások idén egymilliárd forintos, jövőre 3 milliárd forintos megtakarítást hozhatnak a fővárosnak.

Az intézkedés következményeként szeptembertől körülbelül ezer pedagógus álláshelye szűnik meg, közöttük sok nyugdíjassal is szerződést bontanak.

Nem valós adatok?

Pécsi Ágnes, Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola igazgatója is felszólalt, aki arra kérte a képviselőket, hogy ne döntsenek csütörtökön, mert van bőven gyerek az iskolákban. Hozzátette, hogy saját tapasztalatai szerint azok az adatok, ami alapján döntenek, nem valós adatok.

A közgyűlés megkezdése előtt mintegy kétszázan tüntettek az átszervezés ellen a Városháza Váci utcai épülete előtt. A demonstráción résztvevő pedagógusok, diákok közül sokan felkísérték az érkező képviselőket a közgyűlés üléstermébe, és a szabad helyeket elfoglalva hallgatták a vitát.