Luxusszálló épülhet a hévízi lápvidéken?

Infostart
2006. október 21. 08:20
Hatalmas luxusszálló és mellette látványtó épülhet a Hévízi-tó déli partján - erre adott engedélyt a nyugat-dunántúli környezetvédelmi hatóság. Hompasz Gyula igazgató azt mondta: szakértői vélemények alátámasztják azt, hogy a szálló nem lesz hatással a környezetre, a látványtó pedig inkább segíti a lápterület vízellátását. A Védegylet más civil szervezetettek együtt azonban kétségbe vonja a hatásvizsgálat eredményét, és megfellebbezi a hatósági engedélyt.

A szálloda valóban egy olyan telken fog megépülni, amelynek egy része láp, de nem is engedélyezték azt, hogy a lápos területre épület kerüljön. Oda egy látványtó kerülhet, amelynek vize - a szakértők egybehangzó véleménye szerint - egyenes javítja majd a láp szerkezetét és minőségét - mondta az InfoRádiónak a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi-, Természetvédelmi- és Vízügyi Felügyelőség igazgatója.

Hompasz Gyula szerint a környezetvédelmi hatásvizsgálat is azt bizonyítja, hogy nem lesz káros hatással a beruházás a Hévízi-tóra, illetve a közvetlen környékre.

Védegylet: mindenképpen hatással lesz a lápvidékre

A Védegylet szóvivője azonban az InfoRádiónak nyilatkozva kétségbe vonta ez utóbbit.

A szálloda egy olyan kis területre épül, amelyet minden oldalról védett területek öveznek. A működése tehát mindenképpen hatást fog gyakorolni ezekre a védett lápterületekre - vélekedett Jávor Benedek.

A látványtó kapcsán a környezetvédő emlékeztetett arra, hogy ott a szállodában elhasznált fürdővizet pihentetik majd, mielőtt visszaeresztik a hévízi elfolyócsatornába. Ez a fürdővíz így részben egyenesen a védett lápterületre kerül.

A tavat ráadásul nagy mennyiségű tőzeg kitermelésével alakítják majd ki, egyszerűen beleásnak a védett lápba - szemléltette a helyzetet Jávor Benedek.

A civilek, ha kell, bíróságra is mennek

A Védegylet szóvivője szerint a beruházás ilyen formában mindenképpen ellenkezik a természetvédelmi törvénnyel, így más civil szervezetekkel együtt mindenképpen fellebbezést nyújtanak be a határozat ellen. Ha a másodfokon eljáró országos hatóság is engedélyezi az építkezést, akkor készek bírósághoz is fordulni az ügyben - hangsúlyozta Jávor Benedek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hompasz Gyula, a nyugat-dunántúli környezetvédelmi hatóság vezetõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Jávor Benedek, a Védegylet szóvivõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást