Miért nem szavazhatnak a rabok?

Infostart
2006. február 7. 16:52
Sérti az alapvető jogokat, ha az elítélteket megfosztják attól, hogy részt vegyenek a választásokon - tartalmazza a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság határozata. Magyarországon az alkotmány tiltja, hogy a fogvatartottak voksoljanak. Az előzetes letartóztatásban lévők élhetnek szavazási jogukkal.

A pert egy elítélt kezdeményezte Nagy Britannia ellen, azt követően, hogy életfogytig tartó szabadságveszésre ítélték, és így a szavazástól is eltiltották. A strasbougri bíróság szerint ez az alapvető emberi jogokat sérti.

Magyarországon ezt az alkotmány tiltja az elítélteknek. Vagyis nincs szavazójoga annak, aki jogerős szabadságvesztését tölti.

Magyar Helsinki Bizottság: elgondolkodtató a döntés

A Magyar Helsinki Bizottság elnöke szerint Magyarországnak el kellene gondolkodnia az alkotmány megújításán. Kőszeg Ferenc azonban hozzátette: szükség lenne a bíróságok által mellékbüntetésként sokszor használt közügyektől való eltiltást is újragondolni.

A magyar gyakorlat szerint a börtönbüntetését töltő általában el van tiltva a közügyektől akkor is, ha nem mondják ki a közügyektől való eltiltást. A jogvédő szervezet szerint véleménye szerint ez nem megalapozott. Ekkor ugyanis nem csak attól tiltják el, hogy részt vegyen a választásokon, hanem attól is, hogy tisztséget vállaljon egy társadalmi szervezetben.

Az ombudsman helyettese: még nem érkezett panasz

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese is úgy véli: a precedens értékű per miatt át kellene gondolni a magyar alkotmányt is. Takács Albert hozzátette: eddig nem érkezett hozzá olyan panaszbeadvány, amelyben elítélt azt sérelmezte, hogy nem vehet részt a szavazáson.

Takács Albert szerint a precedens értékű ítélet hatása végig fog futni a nemzetközi jogrendszereken. Ez Magyarországot is érinteni fogja, ezért nem árt elgondolkodni azon, hogy a magyar gyakorlat megfelel-e az európai alkotmányos mércének.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást